A day-by-day schedule for the Pyeongchang Winter Olympics:
 
All Times EST
Wednesday, Feb. 7
CURLING
Mixed Doubles
   United States vs. Russia, 7 p.m.
   Canada vs. Norway, 7 p.m.
   South Korea vs. Finland, 7 p.m.
   China vs. Switzerland, 7 p.m.
   ___
Thursday, Feb. 8
CURLING
Mixed Doubles
   Finland vs. Switzerland, 6 a.m.
   South Korea vs. China, 6 a.m.
   Russia vs. Norway, 6 a.m.
   United States vs. Canada, 6 a.m.
   South Korea vs. Norway, 6:30 p.m.
   United States vs. Switzerland, 6:30 p.m.
   China vs. Canada, 6:30 p.m.
   Russia vs. Finland, 6:30 p.m.
   Canada vs. Finland, 11:30 p.m.
   China vs. Russia, 11:30 p.m.
   United States vs. South Korea, 11:30 p.m.
   Switzerland vs. Norway, 11:30 p.m.
FIGURE SKATING
   Team Event, 8 p.m.
   Men's Short Program
   Pairs Short Program
FREESTYLE SKIING
   Women's Moguls Qualifications, 8 p.m.
   Men's Moguls Qualifications, 9:45 p.m.
SKI JUMPING
   Men's Normal Hill Qualification, 7:30 a.m.
   ___
Friday, Feb. 9
CURLING
Mixed Doubles
   China vs. United States, 7 p.m.
   Norway vs. Finland, 7 p.m.
   Canada vs. Switzerland, 7 p.m.
   South Korea vs. Russia, 7 p.m.
SNOWBOARD
   Men's Slopestyle Qualification, 8 p.m.
   ___
Saturday, Feb. 10
ALPINE SKIING
   Men's Downhill, 9 p.m.
BIATHLON
   Women's 7.5km, 6:15 a.m.
CROSS-COUNTRY SKIING
   Women's 7.5km/7.5km Skiathlon, 2:15 a.m.
CURLING
Mixed Doubles
   Russia vs. Canada, 6 a.m.
   Switzerland vs. South Korea, 6 a.m.
   Norway vs. United States, 6 a.m.
   Finland vs. China, 6 a.m.
   Norway vs. China, 7 p.m.
   Finland vs. United States, 7 p.m.
   Switzerland vs. Russia, 7 p.m.
   Canada vs. South Korea, 7 p.m.
FIGURE SKATING
   Team Event, 8 p.m.
   Ice Dance Short Program
   Women's Short Program
   Pairs Free Skate
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
Women
   Japan vs. Sweden, 2:30 a.m.
   Switzerland vs. South Korea, 7 a.m.
LUGE
   Men's Singles Heat 1, 5:10 a.m.
   Men's Singles Heat 2
SHORT TRACK SPEEDSKATING
   Men's 1500 Final, 5 a.m.
   Women's 500 Qualification
   Women's 3000 Relay Qualification
SKI JUMPING
   Men's Normal Hill (medal), 7:35 a.m.
SNOWBOARD
   Men's Slopestyle Finals, 8 p.m.
   Women's Slopestyle Qualification, 10:45 p.m.
SPEEDSKATING
   Women's 3000, 6 a.m.
   ___
Sunday, Feb. 11
ALPINE SKIING
   Women's Giant Slalom, 8:15 p.m.
   Women's Giant Slalom, 11:30 p.m.
BIATHLON
   Men's 10km, 6:15 a.m.
CROSS-COUNTRY SKIING
   Men's 15km/15km Skiathlon, 1:15 a.m.
CURLING
Mixed Doubles
   Mixed Doubles Tiebreaker (if required), 6 a.m.
   Mixed Doubles Semifinal, 7 p.m.
FIGURE SKATING
   Team Event, 8 p.m.
   Men's Free Skate
   Women's Free Skate
   Ice Dance Free Skate
FREESTYLE SKIING
   Women's Moguls, 5:30 a.m.
   Women's Moguls, 7 a.m.
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
Women
   Finland vs. United States, 2:30 a.m.
   Canada vs. Russia, 7 a.m.
LUGE
   Men's Singles Heat 3, 4:50 a.m.
   Men's Singles Heat 4
SNOWBOARD
   Women's Slopestyle Finals, 8 p.m.
   Women's Halfpipe Qualification, 11:30 p.m.
SPEEDSKATING
   Men's 5000, 2 a.m.
   ___
Monday, Feb. 12
ALPINE SKIING
   Men's Combined, 9 p.m.
BIATHLON
   Women's 10km Pursuit, 5:10 a.m.
   Men's 12.5km Pursuit, 7 a.m.
CURLING
   Mixed Doubles Semifinal, 6 a.m.
   Mixed Doubles Bronze Medal, 7 p.m.
FREESTYLE SKIING
   Men's Moguls, 5:30 a.m.
   Men's Moguls, 7 a.m.
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
Women
   Switzerland vs. Japan, 2:30 a.m.
   Sweden vs. South Korea, 7 a.m.
LUGE
   Women's Singles Heat 1, 5:50 a.m.
   Women's Singles Heat 2
SKI JUMPING
   Women's Normal Hill (medal), 7:50 a.m.
SNOWBOARD
   Women's Halfpipe Finals, 9 p.m.
SPEEDSKATING
   Women's 1500, 7:30 a.m.
   ___
Tuesday, Feb. 13
ALPINE SKIING
   Men's Combined, 12:30 a.m.
   Women's Slalom, 8 p.m.
   Women's Slalom, 11:45 p.m.
CROSS-COUNTRY SKIING
   Men's Sprint Classic, 3:30 a.m.
   Women's Sprint Classic, 6 a.m.
CURLING
Mixed Doubles
   Gold Medal, 6 a.m.
Men
   Denmark vs. Sweden, 7:05 p.m.
   Canada vs. Italy, 7:05 p.m.
   South Korea vs. United States, 7:05 p.m.
   Switzerland vs. Britain, 7:05 p.m.
FIGURE SKATING
   Pairs Short Program, 8 p.m.
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
Women
   Canada vs. Finland, 2:30 a.m.
   United States vs. Russia, 7 a.m.
   Sweden vs. Switzerland, 10 p.m.
LUGE
   Women's Singles Heat 3, 5:30 a.m.
   Women's Singles Heat 4
SHORT TRACK SPEEDSKATING
   Women's 500 Final, 5 a.m.
   Men's 1000 Qualification
   Men's 5000 Relay Qualification
SNOWBOARD
   Men's Halfpipe Qualification, 12 mid.
   Men's Halfpipe Finals, 8:30 p.m.
SPEEDSKATING
   Men's 1500, 6 a.m.
   ___
Wednesday, Feb. 14
ALPINE SKIING
   Men's Super G, 9 p.m.
BIATHLON
   Women's 15km, 6:05 a.m.
CURLING
Women
   Japan vs. United States, 12:05 a.m.
   OA Russia vs. Britain, 12:05 a.m.
   Denmark vs. Sweden, 12:05 a.m.
   Switzerland vs. China, 12:05 a.m.
Men
   Canada vs. Britain, 6:05 a.m.
   South Korea vs. Sweden, 6:05 a.m.
   Switzerland vs. Italy, 6:05 a.m.
   Norway vs. Japan, 6:05 a.m.
Women
   Canada vs. South Korea, 7:05 p.m.
   Denmark vs. Japan, 7:05 p.m.
   China vs. OA Russia, 7:05 p.m.
   Britain vs. United States, 7:05 p.m.
FIGURE SKATING
   Pairs Free Skate, 8:30 p.m.
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
Women
   South Korea vs. Japan, 2:30 a.m.
   United States vs. Canada, 10 p.m.
Men
   United States vs. Slovenia, 7 a.m.
At Gangneung Hockey Centre
   Slovakia vs. Russia, 7 a.m.
   Finland vs. Germany, 10 p.m.
LUGE
   Men's Doubles Heat 1, 6:20 a.m.
   Men's Doubles Heat 2
NORDIC COMBINED
   Men's Jumping (Normal Hill), 1 a.m.
   Men's 10km Race, 3:45 a.m.
SKELETON
   Women's Heat 1, 8 p.m.
   Women's Heat 2
SNOWBOARD
   Men's Snowboard Cross Seeding Round, 8 p.m.
   Men's Snowboard Cross Finals, 10:30 p.m.
SPEEDSKATING
   Women's 1000, 5 a.m.
   ___
Thursday, Feb. 15
BIATHLON
   Men's 20km, 6 a.m.
CROSS-COUNTRY SKIING
   Women's 10km Freestyle, 1:30 a.m.
CURLING
Men
   United States vs. Italy, 12:05 a.m.
   Norway vs. Canada, 12:05 a.m.
   Britain vs. Japan, 12:05 a.m.
   Denmark vs. Switzerland, 12:05 a.m.
Women
   China vs. Britain, 6:05 a.m.
   Canada vs. Sweden, 6:05 a.m.
   United States vs. Switzerland, 6:05 a.m.
   South Korea vs. Japan, 6:05 a.m.
Men
   Italy vs. Denmark, 7:05 p.m.
   Norway vs. South Korea, 7:05 p.m.
   Sweden vs. United States, 7:05 p.m.
FIGURE SKATING
   Men's Short Program, 8 p.m.
FREESTYLE SKIING
   Women's Aerials Qualifications, 6 a.m.
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
Women
   Russia vs. Finland, 2:30 a.m.
Men
At Gangneung Hockey Centre
   Norway vs. Sweden, 2:30 a.m.
   Czech Republic vs. South Korea, 7 a.m.
   United States vs. Slovakia, 10 p.m.
At Kwandong Hockey Centre
   Switzerland vs. Canada, 7 a.m.
LUGE
   Team Relay, 7:30 a.m.
SKELETON
   Women's Heat 3, 7:30 p.m.
   Women's Heat 4
SNOWBOARD
   Women's Snowboard Cross Seeding Round, 8 p.m.
   Women's Snowboard Cross Finals, 10:15 p.m.
SPEEDSKATING
   Men's 10000, 6 a.m.
   ___
Friday, Feb. 16
ALPINE SKIING
   Women's Super G, 9 p.m.
CROSS-COUNTRY SKIING
   Men's 15km Freestyle, 1 a.m.
CURLING
Women
   Denmark vs. Canada, 12:05 a.m.
   South Korea vs. Switzerland, 12:05 a.m.
   Sweden vs. OA Russia, 12:05 a.m.
Men
   Japan vs. Switzerland, 6:05 a.m.
   Sweden vs. Britain, 6:05 a.m.
   Denmark vs. United States, 6:05 a.m.
   Canada vs. South Korea, 6:05 a.m.
Women
   Switzerland vs. Sweden, 7:05 p.m.
   OA Russia vs. United States, 7:05 p.m.
   Japan vs. China, 7:05 p.m.
   Denmark vs. Britain, 7:05 p.m.
FIGURE SKATING
   Men's Free Skate, 8 p.m.
FREESTYLE SKIING
   Women's Aerials Finals, 6 a.m.
   Women's Slopestyle Qualifications, 7:30 p.m.
   Women's Slopestyle Finals, 10:30 p.m.
ICE HOCKEY
Men
At Gangneung Hockey Centre
   Russia vs. Slovenia, 2:30 a.m.
   Finland vs. Norway, 7 a.m.
   Canada vs. Czech Republic, 10 p.m.
At Kwandong Hockey Centre
   Sweden vs. Germany, 7 a.m.
Women
   Quarterfinals, 10 p.m.
SKELETON
   Men's Heat 1, 6:20 a.m.
   Men's Heat 2
SKI JUMPING
   Men's Large Hill Qualification, 7:30 a.m.
SPEEDSKATING
   Women's 5000, 6 a.m.
   ___
Saturday, Feb. 17
ALPINE SKIING
   Men's Giant Slalom, 8:15 p.m.
   Men's Giant Slalom, 11:30 p.m.
BIATHLON
   Women's 12.5km Mass Start, 6:15 a.m.
CROSS-COUNTRY SKIING
   Women's 4x5km Relay, 5 a.m.
CURLING
Men
   South Korea vs. Britain, 12:05 a.m.
   Switzerland vs. Norway, 12:05 a.m.
   Canada vs. Sweden, 12:05 a.m.
   Japan vs. Italy, 12:05 a.m.
Women
   OA Russia vs. Japan, 6:05 a.m.
   China vs. Denmark, 6:05 a.m.
   South Korea vs. Britain, 6:05 a.m.
   United States vs. Canada, 6:05 a.m.
Men
   Norway vs. Denmark, 7:05 p.m.
   United States vs. Japan, 7:05 p.m.
   Switzerland vs. Canada, 7:05 p.m.
FIGURE SKATING
   Ice Dance Short Program, 8 p.m.
FREESTYLE SKIING
   Men's Aerials Qualifications, 6 a.m.
   Men's Slopestyle Qualifications, 8 p.m.
   Men's Slopestyle Finals, 11:15 p.m.
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
Women
   Quarterfinals, 2:30 a.m.
   Classification, 10 p.m.
Men
   Slovenia vs. Slovakia, 7 a.m.
At Gangneung Hockey Centre
Men
   South Korea vs. Switzerland, 2:30 a.m.
   Russia vs. United States, 7 a.m.
   Germany vs. Norway, 10 p.m.
SHORT TRACK SPEEDSKATING
   Women's 1500 Final, 5 a.m.
   Men's 1000 Final
SKELETON
   Men's Heat 3, 6:20 a.m.
   Men's Heat 4
SKI JUMPING
   Men's Large Hill (medal), 7:30 a.m.
   ___
Sunday, Feb. 18
BIATHLON
   Men's 15km Mass Start, 6:15 a.m.
BOBSLED
   Men's Two-Man Heat 1, 6:05 a.m.
   Men's Two-Man Heat 2
CROSS-COUNTRY SKIING
   Men's 4x10km Relay, 1:15 a.m.
CURLING
Women
   Britain vs. Sweden, 12:05 a.m.
   Canada vs. Switzerland, 12:05 a.m.
   China vs. South Korea, 12:05 a.m.
Men
   Sweden vs. Japan, 6:05 a.m.
   Denmark vs. South Korea, 6:05 a.m.
   Italy vs. Britain, 6:05 a.m.
   United States vs. Norway, 6:05 a.m.
Women
   United States vs. Denmark, 7:05 p.m.
   Japan vs. Canada, 7:05 p.m.
   Sweden vs. South Korea, 7:05 p.m.
   OA Russia vs. Switzerland, 7:05 p.m.
FREESTYLE SKIING
   Men's Aerials Finals, 6 a.m.
   Women's Halfpipe Qualifications, 8 p.m.
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
Women
   Classification, 2:30 a.m.
Men
   Sweden vs. Finland, 7 a.m.
At Gangneung Hockey Centre
   Czech Republic vs. Switzerland, 2:30 a.m.
   Canada vs. South Korea, 7 a.m.
SNOWBOARD
   Women's Big Air Qualifications, 7:30 p.m.
SPEEDSKATING
   Men's Team Pursuit Qualification, 6 a.m.
   Women's 500
   ___
Monday, Feb. 19
BOBSLED
   Men's Two-Man Heat 3, 6:15 a.m.
   Men's Two-Man Heat 4
CURLING
Men
   Italy vs. South Korea, 12:05 a.m.
   Sweden vs. Switzerland, 12:05 a.m.
   United States vs. Canada, 12:05 a.m.
   Britain vs. Denmark, 12:05 a.m.
Women
   Britain vs. Switzerland, 6:05 a.m.
   Denmark vs. OA Russia, 6:05 a.m.
   China vs. United States, 6:05 a.m.
   Japan vs. Sweden, 6:05 a.m.
Men
   Britain vs. Norway, 7:05 p.m.
   Japan vs. Canada, 7:05 p.m.
   South Korea vs. Switzerland, 7:05 p.m.
   Italy vs. Sweden, 7:05 p.m.
FIGURE SKATING
   Ice Dance Free Skate, 8 p.m.
FREESTYLE SKIING
   Women's Halfpipe Finals, 8:30 p.m.
   Men's Halfpipe Qualifications, 11 p.m.
ICE HOCKEY
At Gangneung Hockey Centre
   Women's Semifinal, 2:30 a.m.
   Women's Semifinal, 7 a.m.
   Men's Qualification Playoff, 10 p.m.
At Kwandong Hockey Centre
   Women's Qualification Playoff, 10 p.m.
SKI JUMPING
   Team Event Large Hill, 7:30 a.m.
SPEEDSKATING
   Women's Team Pursuit Qualification, 6 a.m.
   Men's 500
   ___
Tuesday, Feb. 20
ALPINE SKIING
   Women's Downhill, 9 p.m.
BIATHLON
   Mixed Relay, 6:15 a.m.
BOBSLED
   Women's Two-Man Heat 1, 6:50 a.m.
   Women's Two-Man Heat 2
CURLING
Women
   Canada vs. China, 12:05 a.m.
   United States vs. South Korea, 12:05 a.m.
   Britain vs. Japan, 12:05 a.m.
Men
   Switzerland vs. United States, 6:05 a.m.
   Norway vs. Italy, 6:05 a.m.
   Japan vs. Denmark, 6:05 a.m.
Women
   South Korea vs. OA Russia, 7:05 p.m.
   Sweden vs. China, 7:05 p.m.
   Switzerland vs. Denmark, 7:05 p.m.
   Canada vs. Britain, 7:05 p.m.
FIGURE SKATING
   Women's Short Program, 8 p.m.
FREESTYLE SKIING
   Men's Ski Cross Seeding Round, 9:30 p.m.
   Men's Ski Cross Finals, 11:15 p.m.
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
   Women's Qualification Playoff, 2:30 a.m.
   Men's Qualification Playoff, 7 a.m.
At Gangneung Hockey Centre
   Men's Qualification Playoff, 2:30 a.m.
   Men's Qualification Playoff, 7 a.m.
   Men's Quarterfinal, 10 p.m.
NORDIC COMBINED
   Men's Jumping (Large Hill), 5 a.m.
   Men's 10km Race, 7:45 a.m.
SHORT TRACK SPEEDSKATING
   Women's 1000 Qualification, 5 a.m.
   Men's 500 Qualification
   Women's 3000 Relay Final
SNOWBOARD
   Men's Big Air Qualifications, 7:30 p.m.
   ___
Wednesday, Feb. 21
ALPINE SKIING
   Men's Slalom, 8 p.m.
   Men's Slalom, 11:15 p.m.
BOBSLED
   Women's Two-Man Heat 3, 6:40 a.m.
   Women's Two-Man Heat 4
CROSS-COUNTRY SKIING
   Women's Team Sprint, 3 a.m.
   Men's Team Sprint, 5 a.m.
CURLING
Men
   Denmark vs. Canada, 12:05 a.m.
   Britain vs. United States, 12:05 a.m.
   Sweden vs. Norway, 12:05 a.m.
   South Korea vs. Japan, 12:05 a.m.
Women
   Sweden vs. United States, 6:05 a.m.
   Switzerland vs. Japan, 6:05 a.m.
   OA Russia vs. Canada, 6:05 a.m.
   South Korea vs. Denmark, 6:05 a.m.
   Men's Tiebreaker, 6:30 p.m.
   Women's Tiebreaker, 6:30 p.m.
FREESTYLE SKIING
   Men's Halfpipe Finals, 9:30 p.m.
ICE HOCKEY
At Kwandong Hockey Centre
   Men's Quarterfinal, 7 a.m.
At Gangneung Hockey Centre
   Men's Quarterfinal, 2:30 a.m.
   Men's Quarterfinal, 7 a.m.
SNOWBOARD
   Men's Parallel Giant Slalom Qualifications, 10 p.m.
   Women's Parallel Giant Slalom Qualifications, 10 p.m.
SPEEDSKATING
   Men's Pursuit, 6 a.m.
   Women's Pursuit
   ___
Thursday, Feb. 22
ALPINE SKIING
   Women's Combined, 9 p.m.
BIATHLON
   Women's 4x6km Relay, 6:15 a.m.
CURLING
   Men's Semifinals, 6 a.m.
   Men's Bronze Medal, 11:35 p.m.
FIGURE SKATING
   Women's Free Skate, 8 p.m.
FREESTYLE SKIING
   Women's Ski Cross Seeding Round, 9:30 p.m.
   Women's Ski Cross Finals, 11:15 p.m.
ICE HOCKEY
At Gangneung Hockey Centre
   Women's Bronze Medal, 2:30 a.m.
   Women's Gold Medal, 7 a.m.
NORDIC COMBINED
   Men's Team (Large Hill), 2:30 a.m.
   Men's 4x5km Race, 5:20 a.m.
SHORT TRACK SPEEDSKATING
   Men's 500 Final, 5 a.m.
   Women's 1000 Final
   Men's 5000 Relay Final
SNOWBOARD
   Women's Big Air, 8 p.m.
   ___
Friday, Feb. 23
ALPINE SKIING
   Women's Combined, 12 mid.
   Team Event, 9 p.m.
BIATHLON
   Men's 4x7.5km Relay, 6:15 a.m.
BOBSLED
   Men's Four-Man Heat 1, 7:30 p.m.
   Men's Four-Man Heat 2
CURLING
   Women's Semifinals, 6:05 a.m.
   Men's Gold Medal, 11:35 p.m.
ICE HOCKEY
At Gangneung Hockey Centre
   Men's Semifinal, 2:30 a.m.
   Men's Semifinal, 7 a.m.
SNOWBOARD
   Men's Big Air, 8 p.m.
   Men's Parallel Giant Slalom Finals, 10 p.m.
   Women's Parallel Giant Slalom Finals, 10 p.m.
SPEEDSKATING
   Men's 1000, 5 a.m.
   ___
Saturday, Feb. 24
BOBSLED
   Men's Four-Man Heat 3, 7:30 p.m.
   Men's Four-Man Heat 4
CROSS-COUNTRY SKIING
   Women's 30km Mass Start Classic, 1:15 a.m.
   Men's 50km Mass Start Classic, 11:30 p.m.
CURLING
   Women's Bronze Medal, 6:05 a.m.
   Women's Gold Medal, 7:05 p.m.
FIGURE SKATING
   Gala Exhibition, 7:30 p.m.
ICE HOCKEY
At Gangneung Hockey Centre
   Men's Bronze Medal, 7 a.m.
SPEEDSKATING
   Men's mass start, 6 a.m.
   Women's mass start
   ___
Sunday, Feb. 25
ICE HOCKEY
At Gangneung Hockey Centre
   Men's Gold Medal, 1 a.m.